logo

13 Temmuz 2017

15 yıldır Patateste “Ekim Nöbeti” uygulanıyor

51-Niğde’de 15 yıldır Patateste “Münavebe Projesi” uygulanıyor 51-Niğde’de 15 yıldır Patateste “Münavebe Projesi” uygulanıyor5Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yapmış olduğu ıslah çalışmalarıyla birçok yeni yerli patates çeşidi geliştirmesinin yanında 15 yıldır yürütülmekte olan ekim nöbeti projesi ile 18 farklı münavebe sistemi üzerine çalışıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, “Bilindiği gibi Ülkemizde patates tarımı başta Niğde olmak üzere Orta Anadolu bölgesinde yoğunlaşmış durumdadır. Orta Anadolu bölgemizde patates yetiştiriciliği açısından çok ideal olan toprak ve iklim özellikleri oldukça yüksek verim ve gelir elde edilmesine imkân sağlamaktadır. Ancak bugüne kadar patates üretimi yapılan alanlarda patates dikiminin artış göstermesi, aynı tarlaya her yıl veya iki yılda bir patates dikilmesi toprağın tek yönlü kullanımına neden olmaktadır. Bu durum toprağın fiziksel ve kimyasal yapısının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu şekilde tarım topraklarımızın kullanılması hem toprağın yapısının bozulmasına hem de hastalık ve zararlı popülasyonunun artmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda üreticilerimiz azalan verimi artırmak, artan hastalık ve zararlılarla mücadele etmek için daha fazla gübre ve tarım ilacı kullanmakta bu durumda girdi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

Bütün bu olumsuz gelişmeleri düşündüğümüzde patates üretimi yapılan bölgemizde topraklarımızın verimliliğinin ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için uygun ekim nöbeti yani münavebe sistemlerinin bulunarak uygulanmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda Enstitümüz uzun zamandan beri bünyesinde en uygun ekim nöbeti sistemlerini bulmak için AR-GE çalışmaları yürütmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız da “Patates Tohumluğu Sertifikasyonu ve Pazarlaması Yönetmeliği” ve “Ticari Amaçlı Patateslerin İzlenebilirliği Hakkında Yönetmelik” ile hem yemeklik hem de tohumluk patateslerin üst üste dikilmemesi ile ilgili düzenlemeler getirmiştir. Bizim münavebe ile ilgili yürüttüğümüz çalışmalar hem yönetmeliklerin uygulanabilirliği açısından hem de yemeklik ve tohumluk üretim alanlarına uygulanacak modellerin oluşturulması açısından çok önemlidir.

Dünyaya baktığımızda, Hollanda’da 24 yıl, Romanya’da 90 yıl boyunca ekim nöbeti çalışmalarının yürütüldüğünü görmekteyiz. Enstitümüzde de 15 yıldan beri yürüttüğümüz ekim nöbeti projesi ile 18 farklı münavebe sistemi üzerine çalışıyoruz. Üst üste patates dikimi yapılan parsellerle münavebe uygulanan parseller arasındaki toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını, hastalık ve zararlılarla olan ilişkiyi ve ürünün ekonomik değerini yıllar bazında karşılaştırmaktayız. Bu çalışmamızda bölgemizde yetişebilen çerezlik kabak, sarımsak, fasulye, bezelye, ayçiçeği, soya fasulyesi, mısır, buğday, kolza, nohut, macar fiği, şeker pancarı gibi bitkilerimizi münavebe sisteminde kullanıyoruz.” dedi.

Yaptıkları proje ile bölgede patatese en uygun münavebe sisteminin bulunarak; patatesin verim ve kalite unsurlarının artırılması, toprak verimliliğinin korunması, sürdürülebilirliğin sağlanması, hastalık ve zararlı popülasyonun düşürülmesi ve bölgemiz için ekonomik dikim deseninin oluşturulmasını amaçladıklarını söyleyen Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur PIRLAK “Bu ekim deseninin ortaya konmasından sonra üreticilerimiz ekim nöbetini uygulamak suretiyle topraklarındaki fiziksel ve kimyasal bozulmaların önüne geçecek, daha az gübre ve tarım ilacını kullanacak ve patatesteki fiyat dalgalanmasından daha az etkilenecektir. “ dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?