logo

04 Temmuz 2017

Tarihi Manastırda 15 Ülkeden 36 Eser Sergilendi

Tarihi Manastırda 2 Tarihi Manastırda 1Niğde Gümüşler Kasabasında düzenlenen 2. Uluslararası Sanat Festivali sona erdi. Festival sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Gümüşler Manastırı’nda bu yıl ikincisi düzenlenen Art Niğde İnternational ve Narrative Movments sanat etkinliğine 15 ülkeden 36 sanatçı katıldı. Sanatı Anadolu kentleri ile kasaba ve köylere taşıyan, aynı zamanda etkinliğin küratörlüğünü gerçekleştiren Ressam Sefa Büte, bu etkinliği Hindistan’daki Narrative Movemets adlı uluslararası sanatçılar topluluğu tarafından yapıldığını belirterek, “Bu etkinlik orada köylerde halka kadar indi, sanatın salonlarda ve kapalı mekânlarda değil halkın ve her kesimin görebilecekleri alanlarda sergilenmesi çok hoşuma gitti. Zaten bende Narrative Movemets Uluslararası Sanatçı Topluluğunun Türkiye Temsilcisi ve onur direktörüyüm.

Yine benim kurmuş olduğum, Art Niğde İnternational Sanatçılar topluluğumuz var. 400 tane uluslararası sanatçı yer alıyor bu grupta. Bu sanatçılarımızın eserlerinden seçmiş olduğumuz, 15 ülkeden 36 eseri bugün burada sergiliyoruz.

Çağdaş ressamların gerçekleştirdikleri eserlerinin özgün kopyalarının açık alanda sergilendiği çalışmanın ilkini geçen sene yine Niğde’nin eski Rum Mahallesi olan Yeşilburç (Teney) köyünde gerçekleştirmiştik. Bu yılda 2. Uluslararası Art Niğde İnternational ve Narrative Movments sanat etkinliğini Ortaçağda kayalara oyularak yapılan şuan içinde bulunduğumuz Gümüşler Manastırı’nda düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

AMACIMIZ SANATI HALKA GÖTÜRMEK

Kapadokya’da çağdaş sanat paylaşımlarının küratörlüğünü yapan sanatçı Safa Büte, Bu sergilerle amaçlarının satanı halka götürmek olduğunu belirterek, “Sanatın çeşitli dallarını ile çağdaş uygulamaları merkezlerden sokaklara taşınması dünyada çok yaygın. Ben de uzun zamandır, kendi ülkeme bir sanatçı olarak nasıl katkıda bulunabilirim? diye düşünüyordum. Sananı halka nasıl götürebiliriz, insanlarımıza nasıl ulaştırabiliriz, galerilerden nasıl çıkartabiliriz, belli kesimlerin gitmesinden ziyade halkımız nasıl gidebilir diye düşünürken bu projenin uygun olduğunu düşündük ve bunu uygulamaya başladık.

Kapadokya bölgesi dünyada çok özel bir konumda. Bu yüzden halkın çağdaş sanatla bütünleşebileceği en uygun noktalardan birisi olarak Kapadokya’yı seçtik. Bu yüzden her yıl kültürel ve tarihsel öneme sahip mahalle, kasaba ya da köylerinden birisinde halkı sanatla buluşturuyoruz.  Hatta sanatın birleştirici ve farklılıkları ortadan kaldıran gücüne inanan sponsorlarla, bu tip etkinlikleri birden fazla bölgede yapmayı planlıyoruz”  şeklinde konuştu.

İLGİDEN MEMNUNUZ

Niğde halkının sanat festivaline göstermiş olduğu ilgiden dolayı memnun olduklarını belirten Ressam Büte, “Halkımız sanat etkinliğimize büyük ilgi gösterdi, halkımız biraz daha ileri düşünüyor bence. Niğde’mizin insanları bize yardımcı olur ve Niğde’mizin kültür ve sanatı için tanıtımı için hep birlikte güzel projelere imza atarız” dedi.

NİĞDE TANITIMINA KATKI SUNMAK İSTİYORUZ

Niğde’nin tanımı anlamında da bir nebze olsun katkıda bulma arzusunda olduklarını belirten Büte, sergi için Gümüşler Manastırı’nı tercih etmelerini ise şu şekilde ifade etti, “Niğde’nin Gümüşler kasabasında bulunan ve günümüzden en az bin yıl önce kayalara oyularak yapıldığı tahmin edilen Gümüşler Manastırı ilk defa uluslararası bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak. Manastırın içindeki pek çok bölümün işlevinin günümüzde bile sırlarının çözülemediği yapının en az üç farklı ustası olduğu tahmin ediliyor. Manastırın dünyadaki farklılığı, duvar resimlerinde ilk defa yüzünde tebessüm olan Meryem Ana ile kucağındaki İsa. Aynı zamanda bütün Hıristiyan tarihinde özellikle de Ortodoks inancında önemli olan Kayserili Aziz Vasilius ile Nysa’lı Gregorios, Nazians’lı Gregorios gibi meşhur kilise babalarının resimlerinin yer alması. Gümüşler Manastırı, Kapadokya’da eşi olmayan duvar resimleri ile birbirinden çok farklı ikonografik üsluplar halinde kompozisyonlar yer almaktadır. Gümüşler Manastırının ruhani manası da dikkat çekicidir. 10.yy’dan beri korunan bu manastırı Hıristiyan tarihinde özel kılan Meşhur Kapadokyalı Kilise Babalarının resimleriyle ve düşünce akımlarını yansıtan kompozisyonlarla bezeli olması”

NİĞDELİ RESSAM YASEMİN GÜLER SELAMOĞLU

Niğde Gümüşler Kasabasında düzenlenen 2. Uluslararası Sanat Festivali’ne katılan Niğdeli Ressam Yasemin Güler Selamoğlu, bu tür etkinliklerin Niğde için çok önemli olduğunu söyledi.

Gümüşler Manastırı’nda Ressam Sefa Büte küratörlüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen Art Niğde İnternational ve Narrative Movments sanat etkinliğine katılan Niğdeli Ressam Yasemin Güler Selamoğlu etkinliğin amacına ulaştığını belirterek, bu tür etkinliklerin Niğde için çok önemli olduğunu belirtti.

Kendisi ve diğer sanatçılar açısından bu sanat etkinliğinin çok güzel bir olay olduğunu belirten Selamoğlu, “Benim açımdan da diğer sanatçılarımız açısından da tabi ki uluslararası olması güzel bir olay. Ben çok mutluyum, hem kendimi tanıtmak adına hem diğer sanatçılarla bu etkinlikte birlikte olmak güzel bir duygu ve gurur verici.

Hem Niğde’mizi tanıtmak hem diğer ilçelerimizde köylerimizde orada yaşayan insanlarımıza ulaşmak adına en küçük bireyinden en büyük bireyine kadar ulaşmak büyük bir olay diye düşünüyorum.

Özellikle kültür, sosyal ve sanat yönünden büyük potansiyele sahip olan Niğde’mizin adını yaşatmak için, uluslararası platformda tanıtmak için bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?