logo

28 Aralık 2016

VALİ PEYNİRCİOĞLU VALİ MUHTARLARLA BULUŞTU

vali-toplanti-1Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu Niğde merkez ve ilçelerde bulunan muhtarlarla yaptığı toplantılara Bor ilçesi ile devam etti.

Bor Belediyesi Yeni Mahalle Düğün Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Bor Kaymakamı Abdullah Küçük, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, İl Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, İlçeye bağlı Belde Belediye Başkanları,  Kurum Müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri ile Mahalle ve Köy Muhtarları Katıldı.

Bor İlçesine bağlı köy ve mahalle muhtarlarının sorun, istek ve önerilerinin dinlendiği toplantıda açılış konuşmasını Bor Kaymakamı Abdullah Küçük yaptı.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantıda muhtarların yerinin demokrasi açısından önemine değinen Vali Ertan Peynircioğlu ise “Belediye, Özel İdare ve Köy Tüzel Kişiliği olmak üzere üç tane mahalli idare birimimiz var. Neticede anayasada ifadesini bulan muhtarlık ise köy tüzel kişiliğini temsil etmesi hasebiyle en önemli üç mahalli idari birimimizden birisidir.” dedi.

“ Muhtarlarımıza geniş yetkiler tanınmasının yanında büyük sorumluluklarda verilmiştir.” diye sözlerine devam eden Vali Peynircioğlu;   “442 sayılı köy kanunu eski bir kanundur. Bazı hükümleri belki atıl kalmış olabilir, fakat bu konuda bir revizyon hazırlığı olduğunu bilmekteyiz. Umuyoruz ki Büyük Millet Meclisimize geldiğinde günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak, şartlara uygun bir şekilde uyarlamalar yapılacaktır.

Bunun yanı sıra hepimizin bildiği üzere özel idarelerimizde büyük önem arz etmektedir. Niğde Özel İdaremizde gösterdiği çalışmalarla gerçekten takdire şayan bir özel idaredir. İlimiz geneli ve ilçelerimiz dahil olmak üzere köylerimize bakıldığında gerek alt yapı gerekse üst yapı ihtiyaçların büyük ölçüde tamamlandığını sevinerek görmekteyiz. Bu da aslında İl Özel İdarelerinin kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılmasıyla köylerimize hizmetlerin tam anlamıyla ulaşmasını göstermektedir. İlimizde sevinerek görmekteyiz ki gerek Milletvekillerimiz, gerek Belediye Başkanlarımız, İl Genel Meclis Başkanımız, İl Genel Meclis Üyelerimiz, Muhtarlarımız, Özel İdaremizin Genel Sekreteri ve Personeline kadar bu konuda güzel bir konsensüs sağlanmış, ödenekler ve bütçe imkanları gayet güzel bir şekilde kullanılmış. Bunun sonucunda köylerimizde alt ve üst yapı hizmetleri ile yatırımların faydalı bir şekilde dağıldığını görmekteyiz. Kısacası ilimiz Özel İdaresi verimli bir şekilde çalışmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Toplantımız, sıkıntılarımızı, sorunlarımızı ve önerilerimizi yüz yüze konuşarak dile getirmeyi amaçlamaktadır. İnsan yaşamı devam ettikçe ihtiyaç bitmez. Yeni ihtiyaçlar çıkacaktır. Bundan yıllar öncede ihtiyaçlarımız vardı. Şimdi de var. İlerde de olacaktır. Önemli olan burada bir birlik ve beraberlik içerisinde bu ihtiyaçların, sorunların konuşularak çözüme kavuşturulmasıdır. Bu gün burada toplanmamızın en önemli amacı budur.

Bor ilimizin en büyük ilçesidir bununla birlikte en önemli ilçemiz oluyor. Neden? Çünkü Bor ilçemizin büyüklüğünün yanı sıra kültürel bir kimliği var. Bilindiği üzere Osmanlı zamanından itibaren Bor ilçesinde çeşitli kültürler bir potada erimiştir. Örneğin Osmanlı zamanında barut Bor ilçemizde üretilmekteydi. Barut demek savaşta zafer demektir. Bu nedenle çok önemlidir. Bunu bu günde çok yakından görmekteyiz. Çevremiz ateş çemberi durumunda. Yakın coğrafyamızdaki yaşanan sıkıntıları hepimiz görmekteyiz. Savaş olan coğrafyalardan ülkemize göç etmek zorunda kalan insanların acı verici durumu ortadadır. Bizlerde gerek Suriye’deki gerek Doğu, Güneydoğu ve ülkemizin çeşitli yerlerinde mücadele ediyoruz. Kalleş şekilde yapılan saldırılarda Şehitler veriyoruz. Ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum. Savaşı kazanmak, var olmak için gücün ne demek olduğunu işte biz barut örneğinde görüyoruz. Bu gün onun yerini ekonomik zenginlik ve ekonomik bağımsızlık aldı. Bu gün onun yerini milli tank, uçak, gemi ve  milli silahlı insansız hava araçları gibi silahlarımızı üretir hale gelmemiz aldı. Biz ülke olarak topyekûn bir savaş veriyoruz. Savaş, sadece cephede göğüs göğüse savaşmak değildir.  Aynı zamanda bu dediğim sahalarda da çalışmadır, mücadeledir. Ben bu mücadelede bu vatanın birliği, dirliği ve bağımsızlığı uğrunda savaşan, canını kanını seve seve feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tekrar sevgi saygılarımı sunuyor, toplantımıza hoş geldiniz diyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

Niğde İl Özel İdaresine 10 Milyon Tl’lik Kaynak

Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen yaptığı açıklamada Niğde’de çeşitli noktalara üst geçit yapılacağını ifade ederek Ömer Halisdemir Üniversitesi kavşağına battı çıktı yapılacağı müjdesini verirken 2016 yılı sonu itibariyle Niğde’ye 10 Milyon TL’lik kaynak aktarıldığını ifade etti.

Niğde’de karayollarının demir yollarıyla birleştiği hemzemin geçitlere yeni düzenleme geliyor. Tehlike arz eden ve çok sayıda ölümlü kazalara neden olan geçitlerin hepsi alt veya üst geçit olarak değiştirilerek demir yollarıyla kesişmesi engellenecek.

NİĞDE’DE 6 AYRI NOKTAYA ÜST GEÇİT GELİYOR

Her daim trafik kazası ve tren kazasıyla gündeme gelen DİTAŞ kavşağında bulunan hemzemin geçit ve Gümüşler kavşağına üst geçit yapılacağı müjdesini veren Özegen; “ bilindiği gibi ilimize gelecek olan hızlı tren nedeniyle DİTAŞ kavşağında, İl Özel İdaresinin orada bulunan hemzemin geçit ve Devlet Bahçeli yolunda bulunan hemzemin geçide Üst geçit yapılarak burada meydana gelen kazaların önüne geçilmiş olacak. Bunların yanı sıra Gümüşler kavşağına ve Yeni Terminalin bulunduğu yerdeki kavşaklara da üst geçit yaparak meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının önüne geçmiş olacağız” dedi.

ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ KAVŞAĞINA KÖPRÜLÜ KAVŞAK

Ayrıca Ömer Halisdemir Üniversitemizin bulunduğu yere de battı çıktı köprülü kavşak yapımı 2017 yılında gündemimizde olacak. Gümüşler kavşağından bölge Trafiğin otoyol girişine kadar olan yerde hem Galericiler sitesi hem de Ata sanayi tarafında yan yollar yapacağız.  Belediye fidanlığıyla Ata sanayinin bulunduğu yerden de alt geçitle belediyenin yapmayı düşündüğü sanayi sitesine bağlantılar yapılacak. Zengen çevre yolu yani Niğde’nin anayolu orada şeritli bölünmüş yol orayı da normal sıcak karışımı asfalt ile standart içi bölünmüş yol yani refüjlü yol haline getirerek kalitesini arttıracağız.  Çiftliğin her iki girişini standart bir yol ağına kavuşturacağız.

ÖZEGEN’DEN NİĞDE’YE STAT MÜJDESİ

İlimizin takımı olan Niğde Belediyespor için yeni bir stat projesiyle ilgilendiklerini ifade eden Ak Parti Milletvekili Özegen; “ Niğde Belediyespor bilindiği gibi üç yıl içerisinde bal liginden PTT 2 ligine kadar çıkarak üstün bir başarı gösterdiler.  İlimize güzel bir stat için çalışmalarımız devam ediyor ve en kısa zamanda nihai bir sonuca ulaşacağız.

TÜRKİYE’DE KAYNAKLARI İYİ KULLANAN ÖZEL İDARELER İÇERİSİNDE NİĞDE İL ÖZEL İDARESİ İLK 3’TE

2017 yılı bütçesi 2016 yılına göre kamu yatırımları açısından reel olarak yüzde 30 artırım gösterdiğini belirten Özegen; “ il özel idaresi olarak çok ciddi atılımlar ve çalışmalar yapılıyor. Gerek KOP kapsamında küçük ölçekli sulama projeleri kapsamında, gerek il özel idaresinin kendi imkan ve kaynaklarıyla köy, kasabalarımızda sulama ulaşım sosyal tesis, alt yapı, ulaşım hizmetleri başta olmak üzere Niğde il özel idaresi, il genel meclis başkanımıza ve il genel meclis üyelerimizin çalışmaları neticesinde Türkiye’de kaynakları ve imkanları yatırıma dönüştüren ilk üçte yer almasını dikkate aldığımızda bütün alanda kamusal Niğde en iyi şekilde değerlendiriyor.

İL ÖZEL İDAREYE 10 MİLYON TL KAYNAK

Normal standart yatırımların dışında yıl sonunda 4,4 milyon kalkınma bakanımızın destekleriyle İl Özel idaremize Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında sulama projelerinde kullanılmak üzere 4.4 Milyon TL’lik ek kaynak, ayrıca Maliyeden yaklaşık 3 milyon civarında bu manadaki hizmetlere destek amacıyla aktarıldı. İl afetten il özel idaremize 1 milyon olmak üzere yaklaşık 2,4 milyonluk desteğin 1 milyonu İl Özel İdaremize kaynak aktarıldı. Bunlarla beraber yılsonu itibariyle 10 milyon TL’lik ilave ile bu hizmetlerin hızlandırılmasıyla ilgili kaynak aktarıldı. Niğde’mizin eksik bir tek projesi kalmaması için tüm kaynakların takipçisi olmaya devam edeceğiz

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?