logo

15 Kasım 2016

Gözler Diyabetin Üzerinde

gozler-diyabetin-uzerinde-114 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Niğde Halk sağlığı müdürlüğü Ömer Halisdemir meydanında diyabet hakkında bilgilendirme standı açtı.

Ömer Halisdemir meydanında kurulan diyabet bilgilendirme standında açıklamalarda bulunan Niğde Halk Sağlığı müdür Vekili Dr. Ertan Değirmencioğlu; “ Halk arasında “Şeker hastalığı” olarak bilinen “DiabetesMellitus” pankreastaki insülin salınımının yetersizliği veya insülin etkisizliği sonucu kan şekerinin yükselmesi ile oluşan kronik, ilerleyici bir hastalıktır. Vücudun tüm sistem ve organlarında hasarlara neden olan diyabet hastalığına zemin hazırlayan faktörlerin başında obezite, yaş ve stres,  azalmış fiziksel aktivite, uygunsuz beslenme yer almaktadır. Şeker hastalarının çoğunda erişkin tipi diyabet (tip 2 diyabet) görülür. Bu hastalığa yakalanmada ailesinde şeker hastası olanlar, fazla kilolu insanlar ve yağları vücudun bel bölgesinde toplananlar (şişman olmasalar bile) bel çevresi erkekte 102 cm.yi kadında 88 cm.yi geçenler, hızlı yemek yiyenler,  çabuk  acıkanlar, yüksek  tansiyonu olanlar,  kandaki    yağ  miktarı  fazla olanlar,  hareketsiz  bir yaşam  tarzı  sürenler  daha  fazla risk  altındadır. Hastalığın başlıca belirtileri arasında çok fazla su içmek,çok sık idrara çıkmak ve geceleri bunun için sık sık uyanmak, iştah artışı, ciltte kuruma, sürekli halsizlik ve yorgunluk, çabuk yorulmak, yaraların geç iyileşmesi ve bazen bulanık görmek yer almaktadır. Görme kaybı, körlük, dolaşım bozukluğuna bağlı uzuv kaybı, kalp infarktüsü, felçler, böbrek hastalıkları, sinir sisteminde bozukluklar gibi çok önemli problemler kontrol altına alınmayan yüksek kan şekerinin olumsuz etkilerindendir. Hastalıktan etkilenen bireylerin uygun yaşam tarzı değişiklikleri yapması tedavi başarısında önemlidir. Diyabete bağlı gelişen kronik problemleri azaltmak için sürekli tıbbi takip ve hasta eğitimi şarttır” dedi.

Dünyada 2015 yılında 415 milyon yetişkin diyabetli sayısının 2040 yılında 642 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir diyen Değirmencioğlu; “ Buna göre 2040 yılında her 10 yetişkinden birinin diyabetli olacağı tahmin edilmektedir. Tip 2 diyabetli bireylerin büyük çoğunluğu uzun süre hastalığın farkında olmadan yaşamaktadır. Bu nedenle diyabetliler tanı aldıklarında komplikasyonlar uzun süre önce ortaya çıkmış olmaktadır. Yaşam tarzı değişiklikleri ile 2040 yılına kadar 160 milyon diyabetin geciktirebileceği veya önlenebileceği öngörülmektedir. Birçok ülkede sağlıksız beslenme ve fiziksel olarak inaktif yaşam tarzı, çocuk ve gençlerde de tip 2 diyabet görülme riskini küresel halk sağlığı sorunu haline getirmektedir. Küresel sağlık harcamalarının %12’si yetişkin diyabetli bireyler için harcanmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre dünya nüfusunun %8.3’ünde diyabet mevcuttur. 2035 yılı tahminlerine göre diyabetli nüfus itibarı ile Türkiye diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk 10 ülke arasına girecektir.  Bu yılki teması “Gözler Diyabetin Üzerinde” olan 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle  vatandaşlarımızı  sağlık kuruluşlarımızda kontrole davet ediyorum” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?