logo

28 Ekim 2016

İlkokulda Örnek Ders Konusu

ilkokulda-ornek-ders-konusu-2Altunhisar İlçesi Barbaros İlkokulundan “Geçmişten Günümüze Türk Kültürleri” konulu ders işlendi.

Altunhisar Barbaros İlkokulu’nda 4/A sınıfı öğretmeni Sibel Filikçi ve öğrencileri her zaman olduğu gibi örnek bir çalışmaya daha imza attılar. Sosyal bilgiler dersindeki “Geçmişten Günümüze Türk Kültürü” konusu canlı örneklerle bütünleştirilerek işlendi.

Dersin işlenmesi için öğretmen SebelFiliçi öğrencilerine evlerinde komşularında eskiden kullanılan eşyaları getirmelerini istedi. Öğrenciler verilen görevi yerine getirerek, sadece kendi evlerinden değil, dedelerinin ve ninelerinin evlerini de dolaşarak çevrelerinde eski kültüre ait ne varsa sınıfa getirdiler. Getirilen eşyalarla öğretmenleriyle birlikte sınıfta güzel bir kompozisyon oluşturdular.

Öğretmen ve öğrenciler sadece bunlarla yetinmedi, öğrencilerden Harun Mendi dedesi Muammer Eş ve anneannesi Gülistan Eş’i de sınıfa ders işlemeye getirdi. Ders gerçekten dinlemeye değirdi. Bir taraftan geçmiştin günümüze kullanılan kültür eşyaları bir tarafta da yaşlı dede ve nineyle karşılıklı soru ve cevaplarla geçmişten günümüze Türk kültürünün tanıtımı yapıldı. Barbaros İlkokulu öğrencileri ve öğrencilerin yaptığı bu çalışma beğeni topladı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?