logo

17 Mayıs 2016

Niğde’de 76 bin aktif çalışan bulunuyor

nigde-de-bin-aktif-calisan-bulunuyorcf9b83cc95Niğde SGK İl Müdürü Mustafa Turan, Niğde’de 76 bin 273 aktif çalışan bulunduğunu söyledi.

SGK İl Müdürü Turan, SGK İl Müdürlüğü toplantı salonunda “Sosyal Güvenlik haftası “olarak kutlanmaları hakkında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda basın mensuplarına açıklamada bulunan Turan: “16 Mayıs – 22 Mayıs gününü kapsayan bu hafta da Kurum Başkanlığınca merkezde yapılacak faaliyetlere ilave olarak il müdürlüğü olarak paydaşlarımızın da katılımını sağlayarak; bir hafta boyunca sürekli gündem oluşturacak, kamuoyunda sigortalı istihdamını teşvik edecek, sosyal güvenlik bilincini artırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştireceğiz. Öncelikle protokol ziyaretleri kapsamında Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz ve Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulumuzu makamlarında ziyaret edeceğiz. Haftanın diğer günlerinde ise merkezde işverenlerle, okullarla ve İlçelerde ziyaret ve programlarla etkinliğimiz devam edecek” dedi.

Sosyal güvenlik kurumunun  kişileri ve aileleri iş kazası, meslek hastalığı, malullük, yaşlılık ve ölüm gibi risklerin yol açacağı gelir azalışı veya harcama arttırıcı zararlardan korumak üzere hayata geçirilen bir sistem olduğunu belirten Turan: “Ülkemizde Sosyal Güvenlik hizmetleri uzun yıllar Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur olmak üzere üç ayrı Kurum tarafından yürütülmüştür. Ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verecek güçlü bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmak amacıyla çok zor bir reform gerçekleştirilerek üç kurum aynı çatı altında birleştirilmiştir. Böylece sağlık ve sigorta uygulamalarında norm ve standart birliği sağlanmıştır”. Kurum olarak 5510 sayılı yasa kapsamında sağladığımız sağlık ve sigorta yardımları kişinin doğumundan ölümüne kadar, hatta ölümünden sonra da eş, çocuk, ana ve babaya devam etmektedir. Geçen on sene içerisinde kurum olarak örgütlenme konusunda büyük mesafeler kat ettik. Hem hizmet kalitesini artırdık, hem de vatandaş odaklı hizmet verjneye devam ederek plan ve projelerimizi yürüttük. E- devlet üzerinden sunulan hizmetlerimizi artırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

ÜLKEMİZİN YÜZDE 97’Sİ SAĞLIK GÜVENCESİ ALTINDA

Turan: “Genel Sağlık sigortasının uygulamaya konması ile ülkemizin yüzde  97 sini sağlık güvencesi altına aldık.  Bilindiği üzere sosyal güvenliğin sürdürülebilirliği aktif ve pasif dengesi yani sigortalı olarak çalışanlar ile emekli ve hak sahipleri arasındaki dengenin sağlanması ile mümkün olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 4 çalışan 1 emekliyi finanse ederken ülkemizde bu durum lemekliye karşın 1.8 çalışan seviyesindedir. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kayıt dişiliğin azaltılması kapsamında yapılan çalışmalar ve rehberlik esaslı etkin denetimler neticesinde kayıt dişilik yüzde  53’ten yüzde  33’e indirilmiştir.

İlimizde; 76 bin 273 aktif çalışan,43 bin 560 maaş alan, 45 bin 881 kişi Genel sağlık sigortasına tabi olup bunların 11 bin 268’i Primleri kendileri tarafından ödenen Genel sağlık Sigortalısı, 34 bin 613’ü ise primleri devlet tarafından ödenen vatandaşımız mevcut olup 159 bin 696 kişi bakmakla yükümlü olarak sosyal güvenlik kapsamındadır.

Bu bakımdan toplumun her kesimini sosyal güvenlik kapsamına alan ve 28 bin çalışanı ile vatandaşımıza hizmet sunan Sosyal Güvenlik Kurumuna her kesimin sahip çıkması gerekmektedir. Hafta süresince her zaman olduğu gibi en büyük katkıyı yazılı ve görsel basından yani siz değerli medya mensuplarımızdan bekliyoruz. Topluma kazandırılacak her bilinçli vatandaşın kendisi ve topluma sağladığı olumlu katkıda basınımızın önemli payı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle sosyal güvenliğe inanmış bir toplum oluşturma çabalarımızı halkımıza yansıtmada desteğinizi bekliyoruz” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?