logo

10 Mayıs 2016

Türkiye’nin İlk Güneş Hücre Tesisi Bor’da

Türkiye'nin İlk Güneş Hücre Tesisi Bor'daEkoRE, wafer ve hücre üretim süreçleri ile birlikte Türkiye’nin ilk güneş paneli üretim tesisini Niğde’de kuruyor.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki en saygın şirketleri arasında yer alan EkoRE, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini artırmak için kendi güneş paneli üretim tesisini hücre ve wafer üretimini kapsayacak şekilde kuruyor. Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde 32 bin m2 alana kurulacak üretim tesisinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şener, Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki en saygın şirketler arasında yer alan EkoRE, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini artırmak için kendi güneş paneli üretim tesisini hücre ve wafer üretimini kapsayacak şekilde kuruyor.

2013 yılından beri yenilenebilir enerjiler konusunda proje geliştiren, teknik kurulum hizmeti veren, yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapan ve yatırımları yöneten EkoRE’nin şu anda elinde bulunan projeler 50 MWp’in üzerinde olup, bu projeler etap etap geliştirme aşamaları tamamlanıp kuruluma geçti.

Tüm güneş enerjisi sistemlerindeki en maliyetli kalem olan güneş panelleri, Türkiye’de ya ithal edilerek temin ediliyor ya da üretim sürecinin büyük çoğunluğunu oluşturan hücreler yurt dışından ithal edilerek son aşama olan modül üretimi Türkiye’de yapılıyor. 20’den fazla modül üretimi yatırımından sonra ilk defa üretim sürecinin kalbi sayılan wafer ve hücre üretimi Türkiye’de EkoRE tarafından yapılacak.

Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EkoRE’ye tahsis edilen 32.000 m2 alanda inşasına başlanan, en son teknolojiyi kullanacak üretim tesisi, ilk safhada 100MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak. Yapımı yaklaşık 12 ay sürecek fabrikanın gerek inşası sırasında, gerekse işletmeye geçtiğinde, yüzlerce kişiyi istihdam ederek Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacak.

TÜRKİYE’DE ÜRETMEK, DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI AZALTACAK

Üretim tesisinin temel atma töreninde konuşan EkoRE CEO’su Serhan Süzer, “Güneş enerjisi sektörünün önemi her geçen gün artıyor. Güneş enerjisi sistemlerini oluşturan parçaları Türkiye’de üretmek, dışa bağımlılığımızı azaltacak, cari açığı azaltarak ekonomimize katkı sağlayacak, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasını sağlayarak iklim değişikliğinin önüne geçmede önemli bir katkı sağlayacak ve yapılacak Ar-Ge çalışmalarıyla panellerin verimliliği sürekli artırılarak, dünyadaki teknolojik gelişime katkıda bulunulacaktır. Bu vesile ile Türkiye ekonomisi ile istihdamına yaptığımız katkıdan ve enerji bağımsızlığı gibi önemli bir milli güvenlik meselesine de çözüm ürettiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz. Başta sayın vali ve değerli katılımcılar olmak üzere, projeye destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

ENERJİ KONUSU ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ KONUSU

Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu; ”Bugün burada işaret fişeği çakılacak ve arkasından bütün şeyler olacak. Enerji konusu ülkemizin en önemli konusu çünkü biz enerjimizi hala fosil yakıtlardan üretiyoruz. Doğal gaz ithal ediyoruz, elektrik üretimimizin yüzde atmış beşinin yine doğalgazdan üretiliyor. Şimdi biz var gücümüzle hükümet olarak yerli ve milli enerji sektörünü oluşturmaya çalışıyoruz. bugün burada yapılanda onlardan bir tanesi. Allah memleketimize öyle bir nimet vermiş ki, şimdiye kadar farkında değildik ama şimdi farkına vardık. Güneş tüm Türkiye’de de var ama Niğde çok orijinal güneş ışıması açısından ideal bir yerde. yavaş yavaş güneş enerjileri kurulmaya başlandı. Bugün ki yaptığımız katılımla artık yerli  bir güneş enerji sistemi kuran fabrika temelini atıyoruz” diye konuştu.

ATACAĞIMIZ TESİSİ ULUSLARARASI BİR PROJEDİR

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise, ” bugün temelini atacağımız tesisi uluslararası bir projedir. Türkiye’nin Milli sınırlarını aşan, Türkiye’yi yeni yüksek teknolojiyi yakalayan enerji noktasında ülkeler haline getirebilecek ve Niğde’de onlarca sektörü peşinden dolaştırabilecek, Niğde’yi dünya çapında tanınan bir il haline getirecek projedir” dedi.

Konuşmaların ardından Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde 32 bin m2 alana kurulacak üretim tesisinin temelleri atıldı.

 

BOR FEN LİSESİNDE  TÜBİTAK  FUARI TÖRENLE AÇILDI

Bor  Fen Lisesinin TÜBİTAK işbirliğiyle hazırladığı Bilim Fuarı törenle açıldı.Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) fuarının açılışına  Kaymakam Abdullah Küçük Belediye Başkanı Sıtkı Erat , İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar , Şube Müdürü Üzeyir Özdoğan İlçe Milli eğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru , Okul Müdürü Şaban Turgut , Okul Müdürleri Öğretmenler Öğrenciler katıldı.  Bor Fen lisesi okul sergi salonunda yapılan TÜBİTAK 4006 sergi fuarında Öğrenciler projelerini sergilediler. Öğrenciler kendilerini ifade etme ve becerileri konusunda örnek bir etkinlik yaptıklarını belirten ilgililer öğrencilere örnek çalışmalarındandolayı  teşekkür ettiler. İlçemizin gururu olan Bor Fen Lisesi  2014 – 2015  Öğretim yılında ilk mezun veren Bor Fen Lisesi Fen ve Matematik alanlarında üstün yetenekli öğrencileriyle söz ettiriyor. 2015 yılı Eğitim ve Öğretim dönemindeki  ilk mezunlarında 30 öğrenciden 8 ‘i başta olmak üzere Ankara Üniversitelerinin Tıp fakültelerine yerleştirilmişlerdir.

 

 

 

TÜBİTAK Ortaöğretim Final Yarışması sonuçlandı. Birincilikte ve İkincilikte Niğde ve Bor var…

Tübitak Proje Yarışması Sonuçlandı

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknolojik Tasarım ve Tarih alanlarında ” 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” düzenlendi.
Tüm yurtta TÜBİTAK’a yapılan başvuruların ardından toplam 298 öğrenci tarafından hazırlanan 221 proje finale kaldı.  Finale kalan okullardan birisi de Niğde adına tek temsilci olan Bor Fen Lisesi idi.
Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan son final yarışması ile 47. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” sonuçlandı
Yarışma sonucu iki açıdan Niğde’yi ilgilendiriyor.  Yarışma da Tarih alanında  birinci olan Ankara  ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL LİSESİ’nden birinci olan Berfin Melissa Şafak  daha önce  Niğde ODTÜ Geliştirme Vakfı öğrencisiydi. Berfin Melissa Şafak  24. Dönem  CHP Niğde Milletvekili Doğan’ın da kızı oluyor. Berfin Melissa Şafak ve Melodi Diner’in Tarih alanında hazırladığı “İpeğin iğneyle sanata önüştü yer Nanlıhan; Türk Kadının sessiz dili oyalar” isimli projeleri ile birinci oldular.
TÜBİTAK’ın final yarışması sonuçlarına göre Niğde’de finale katılmaya hak kazanan tek okul olan Bor Fen Lisesi öğrencilerinden Emre Orkun Kayran ile danışman öğretmen Murat Sakarya’nın Teknoloji Tasarım alanında hazırladığı “Demir Parmaklıksız Güvenlik” isimli proje ise Teknoloji Tasarım alanında ikincilik ödülü aldı.
Dereceye giren öğrenci ve öğretmelerine sertifa ve ödülleri düzenlenen törenle verildi.

 

 

 

MİNİKLERİN OKUMA BAYRAMI COŞKUSU

Minik Öğrenciler Okuma Bayramında sergiledikleri birbirinden güzel gösterilerle salonu dolduran anne ve babalara öğretmenlere gurur dolu anlar yaşattılar.
Bor Mehmet Güleç İlkokulu 1 D sınıfı öğrencilerinin  gerçekleştirdiği Okuma Bayramı programı coşkulu bir şekilde gerçekleşti. Minik öğrencilerin hazırlamış olduğu programa Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, İlçe Millieğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru ,Öğretmenler ÖğrenciVelileri katıldılar.

Bor Halil Nuri Yurdakul Kültür Merkezi’nde yapılan  Bor Mehmet Güleç İlkokulu 1 D sınıfı Öğretmeni Ayla Öztürk’ün hazırlamış olduğu program da miniklerin sahnelediği Skeçler izleyicilerden büyük alkış aldı.  Sınıf öğretmeni Ayla Öztürk yaptığı konuşmada ; “1 D sınıf öğrencilerimiz oldukça erken geçti okumaya bu mükemmel performanslarından dolayı onları kutluyorum” dedi. Öğrenci velileri Okul Müdürü Mahmut Kara ve sınıf öğretmeni Ayla Öztürk’e  örnek çalışmalarından dolayı plaket ve çiçek hediye ederek böyle bir programı gerçekleştirdikleri için teşekkür ettiler.
Gösterilerin ardından miniklere madalya verilmesi, volkan ve konfetiler eşliğinde pasta kesimi ile program sona erdi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?