logo

12 Nisan 2016

Dr. Kurt; “Herşeyin Aşırısı Zarar”

1617-psikiyatrist-dr-aydin-kurt-uyardi--450x0Niğde Devlet Hastanesinde görevli Psikiyatrist Dr. Aydın Kurt, günümüzde sosyal medyayı tamamen dışlamanın mümkün olmadığını, ancak aşırıya kaçmanın zararlarının da bulunduğunu söyledi.

Dr. Kurt;  “Sosyal medyayı yok saymak yada hayatımızdan tamamen çıkartmak hem mümkün, hem de sağlıklı bir yaklaşım değildir. Ama herşeyde olduğu gibi sosyal medyada da dengenin olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Sosyal medya tartışmalarına farklı bir boyut katan Psikiyatrist Dr. Aydın Kurt, değerlendirmelerini yaparken görüş ve düşüncelerini şu şekilde belirtti:

“Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sosyal medyayı yada bu tarz işte telefondur, bilgisayardır, tablettir, bu tarz bire bir iletişim gerektirmeyen elektronik aletlerin uzun ve yoğun miktarda kullanımı gerçekten insan pisikolojisini olumsuz şekilde etkiliyor.

Özellikle belirtildiği gibi gençleri yada çocukları etkiliyor. Ben şunu gözlemliyorum; çok küçük yaşlarda 3-4 yaşlarından itibaren televizyon, tablet, bilgisayarla çocuklar tanışıyor.

Tanışmanın da ötesinde artık onlarla yaşar hale geliyorlar.  Ve bu vakaları biz çok sık görüyoruz. Adı söylendiği gibi sosyal medya aslında a sosyalleştiren medya diyebiliriz.

Çünkü sosyal medya sayesinde yanınızda olmayan insanlarla iletişim kurmak imkanı doğuyor. Bundan dolayı da başka birisine, başka bir kişinin varlığına, fiziksel varlılığına ihtiyaç duymamaya başlıyorsunuz.

Yetişkinlikte bu tabi dediğim gibi sosyal yönümüzü engelleyen bir durum. Ama özellikle ergenlerde ve çocuklarda ciddi şekilde bazı sorunlara yol açıyor. Sosyal fobi olabiliyor. Kendini bire bir ifade etme, yüz yüze kendini ifade etme, konuşma, anlatma, paylaşma gibi konularda sıkıntı yaratabiliyor.

Onun dışında bilgisayarın yada tabletin karşısında uzun süre hareketsiz bir şeklide olduğu için de fiziksel olarak kilo alma, hantallık ve bununla ilintili fiziksel rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu da ciddi bir sıkıntı…

Çocuklar özellikle paylaşmayı öğrenemiyor, sosyalleşmeyi öğrenemiyor. Arkadaş arasında paylaşmak, ufak tefek sürtüşmeler, tartışmalar, sonra tekrar barışmalar, bunlar açıkça bizim istediğimiz şeyler.

Ama çok yoğun bir kullanım söz konusu olduğu zaman çocuk bunlardan uzaklaşıyor. İster istemez benim dediğim gibi özellikle ergen ve çocuklarda ilerleyen yaşamlarında ciddi ilişki sorunlarına yol açıyor. Kişilik yapısında sorunlar çıkıyor.

Tabi özellikle sosyal medyada oynanan on line oyunları çocuklar açısından düşünecek olursak, tabi bu oyunların içerikleri de önemli şiddet içerikli oyunlar daha çok olduğu için çocuklar biraz daha fazla şiddete eğilimli oluyorlar.

Sosyal medyanın yada telefonun bilgisayarın yada tabletle birlikte bu oyunların yoğun kullanıldığı zaman bir çok ağır zararları olabiliyor. Ama tekrar söylüyorum, burada denge çok önemli. Bunu ne tamamen hayatımızdan dışlayamayız.

Ama bir şekilde bu sosyal medyayı kullanırken telefonun, bilgisayarın yada tabletinde esiri olmamamız gerekiyor. Bunun kıvamında ve kararında kullanılması en doğrusudur.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?