logo

07 Nisan 2016

Özegen; “O Su Niğde’ye Gelecek”

Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun İlimize gerçekleştirdiği ziyaretlerinin Niğde’nin gündemindeki yeni projelerin hayata geçirilmesine katkı sağladığını söyledi.
İKİ ALTERNATİF İÇİN EKİP
Ecemiş çayı veya Şekerpınarı’ndan su getirme konusunda iki tane alternatiflerinin bulunduğunu belirten Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve AK Parti Niğde Milletvekili Özegen, bu konuda bir ekip kurulduğunu, kurulan ekibin hangisinin ekonomik olduğu noktasında çalışma yapacağının altını çizdi.
HANGİSİ UYGUNSA O SU GELECEK
“Yüksek terfi hesapları, diğerinde tüneller v.s. dolayısıyla çalışmalar devam ediyor” diyen Özegen; “Ama şu gerçek; bu suyun bir tanesini Niğde’ye getireceğiz. En geç bir ay içerisinde bizzat Sayın Bakanımızın da kendisi yakından ilgileniyor. Hangisi uygunsa, o su Niğde’ye gelecek. Bunun kararı verildi” dedi.
ÖZEGEN’İN BAKAN DEĞERLENDİRMELERİ
Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun İlimize gerçekleştirdiği ziyaretlerini değerlendirirken şunları söyledi:
ULUKIŞLA’YA İÇME SUYU
“Ayrıca Ulukışla’nın su sorunu vardı. Sayın Bakanımız sözünü verdi. İnşallah Ulukışla İlçemizin de su sorununu çözeceğiz. Sayın Bakanımızın sözü; “Suyu getirmek boynumuzun borcu…”

KALİTELİ SU İÇİYORUZ
Biliyorsunuz Niğde’de bir Arsenik problemimiz vardı. Ve güzel bir Arsenik Tesisi kuruldu. Artık kaliteli su içiyoruz, sorun yok. Ama su tabii kuyulardan çekiliyor.
Vatandaşımız çok masraf ediyor. Ama nüfus artıyor. İlimizde daha bol suya ihtiyacımız var. Bu bakımdan şimdiden bunun önlemini almak istiyoruz.

‘ATIK SU İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ’

Akkaya Barajının kokusuna gelirsek, üç Acil işimiz var: Bir tanesi ‘su’, bu tamam. İki ‘Atık Su İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ projesi bitti. Belediyemizle yeri hemen belirleyip o da çok hızlı bir şekilde bitirilecek.

KIZILCA DERESİ PROJESİNE B PLANI

Bir de Kentimizin içerisinden geçen dere var. Biliyorsunuz, Kızılca Deremiz. Maalesef mahkeme kararı var. Burada suçlu yok! Hemen yapılacak ama her şeyi hazır. Mahkeme kararı çıkar çıkmaz ivedi bir şekilde burası da yapılacak.

Gerekirse Sayın Bakanımız söz verdi; çok hızlı bir şekilde burası da çözülecek. Bakanımızın bir B planı var. İnşallah mahkeme kararını beklemeden de bu sorun çözülecek.

SULAMA KUYULARI SORUNUNA NEŞTER

Biliyorsunuz,  bir büyük sorun da kuyularla ilgili. Bununla ilgili bir karar alındı, ölçüm sistemi kurulacak. Bununla ilgili Bakanlar Kuruluna yeni bir teklif verilecek. Bazı bölgelerde yeraltı suyunda azalma gözükmüyor.

Onun tespiti yapılacak. Onlar da zaten kurulacak ölçüm sisteminden çıkacak. Niğde KOP’adahil biliyorsunuz. KOP projesi kapsamında Niğde için ne gerekiyorsa yapılacak. Bununla ilgili çalışmalar da çok kısa zamanda biter diye düşünüyorum.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?